BEL FITIĞI

Omurga diskleri, alt sırtta önemli bir rol oynar, omurlar arasında amortisör görevi görür, üst gövdeyi destekler ve her yöne geniş bir hareket yelpazesine izin verir.Bir disk iç malzemesinin bir kısmını fıtıksa ve sızıntı yaparsa, disk hızlı bir şekilde günlük yaşamı kolaylaştırmaktan bir siniri ağırlaştırmaya, bel ağrısını tetiklemeye ve muhtemelen bacaktaki ağrı ve sinir semptomlarına neden olabilir.Disk herniasyon semptomları genellikle belirgin bir sebep olmadan başlar. Veya, bir kişi ağır bir şeyi kaldırdığında ve / veya diskleri üzerine baskı uygulayan hareketler, alt sırtını döndürdüğünde ortaya çıkabilir.Belde fıtıklaşmış bel fıtığı diskler en sık 35-50 yaş arası insanları etkileyen yaygın bir tıbbi problemdir.

Yaşlanma ve genel aşınma ve yıpranma nedeniyle diskler, onları esnek ve süngerimsi yapan sıvının bir kısmını kaybeder. Sonuç olarak, diskler daha düz ve sert hale gelir. Disk dejenerasyonu olarak bilinen bu işlem, yaşamın erken dönemlerinde oldukça başlar, sıklıkla yetişkinliğin erken dönemlerinde görüntüleme testlerinde görülür.

Omurga üzerine baskı veya baskı yapıldığında, diskin dış halkası şişebilir, çatlayabilir veya yırtılabilir. Bu, alt sırtta (lomber omurga) meydana gelirse, disk çıkıntısı yakındaki omurilik sinir köküne doğru itilebilir. Veya iç kısımdaki enflamatuar malzeme, siniri tahriş edebilir. Sonuç, ağrıları kalçanın içine ve bacağın aşağısına çekmek.

bel-fitigi

bel-fitigi

Bir lomber disk aşırı ağrılı olsa da, çoğu insan için semptomlar uzun süreli değildir.Her ne kadar bel fıtığı olan bir disk ağrılı olduğunda genellikle dikkat çekse de, tıbbi araştırmalar insanların bel omurgasında lomber disk herniasyonu yapmasının yaygın olduğunu, ancak buna bağlı ağrı veya başka semptomların olmadığını bulmuşlardır.

Bu nedenle fıtıklaşmış bir bel diskinin soruna neden olduğundan emin olmak için tanıda dikkatli olunmalıdır.

Lomber fıtıklaşmış disk geliştirme riskine katkıda bulunabilecek faktörler şunlardır:

  • Yaş . En sık görülen risk faktörü 35 ile 50 yaş arasındadır. Bu durum 80 yaşından sonra nadiren semptomlara neden olur.
  • Cinsiyet . Erkekler, bel fıtığı olan disklerde kadınlara kıyasla kabaca iki kat risk taşırlar.
  • Fiziksel olarak zorlu iş . Ağır kaldırma ve diğer fiziksel emek gerektiren işler daha fazla bel fıtıklaşmış disk geliştirme riski ile ilişkilendirilmiştir. Çekme, itme ve katlama işlemleri, tekrar tekrar yapılırsa riske girebilir.

BEL FITIĞI

Obezite . Aşırı kilo yine aynı disk herniate olması daha muhtemel bir bel fıtığından ve 12 kez yaşamaya biri daha olası hale getirir, bir mikrodiskektomi ameliyattan sonra, bir tekrarlayan bel fıtığı denir. Uzmanlar, fazla kilo almanın bel omurgası üzerindeki stresi artırdığına ve obezliği olan kişilerin herniasyona daha yatkın hale geldiğine inanıyor.

Sigara . Nikotin, disk dejenerasyonunu hızlandıran ve iyileşmeyi engelleyen omuriliklere kan akışını sınırlar. Dejenere edilmiş bir disk daha az bükülebilir, bu da fıtıklaşmaya neden olabilecek yırtılma veya çatlama olasılığını arttırır. Tıbbi literatür, sigara içen kişilerin bir disektomi sonrası yeni bir herniasyon için daha büyük risk altında olup olmadığına bağlıdır.

Aile öyküsü . Tıbbi literatür disk dejenerasyonu için kalıtsal bir eğilim göstermiştir ve disk dejenerasyonu herniasyon riskinin artmasıyla ilişkilidir.  Kapsamlı bir çalışma, lomber fıtıklaşmış disklerin aile öyküsünün gelecekteki fıtıklaşmanın en iyi göstergesi olduğunu buldu.

Yukarıdaki faktörlerin tümü semptomatik bel fıtığı riskini arttırırken, her yaşta herkesin herni diski olması mümkündür. Bir disk de bilinen bir nedenden ötürü herniye olabilir ve / veya semptomatik hale gelebilir…